Ważne

Nasz adres:
Warszawa, ul. Nalewki 5

Zapraszamy na najbliższe
warsztaty, informacje na:

Jesteśmy na Facebooku

SIBO - przerost flory jelitowej

Test oddechowy wodorowo-metanowy z korektą CO2 (rozcieńczenia).

SIBO, czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, to pojawienie się i namnażanie mikroorganizmów w miejscu, w którym nie powinno ich być wcale lub w aż tak ogromnej liczbie. Sytuacja ta generuje wiele negatywnych objawów z układu pokarmowego (np. biegunki, zaparcia, wzdęcia, gazy, wzdęcia bez gazów, refluks, mdłości…), a także całe spektrum objawów ogólnoustrojowych. Przerost bakteryjny jest najczęściej powiązany z innymi zaburzeniami i chorobami (np. choroby autoimmunizacyjne, zrosty tkanek, stany obniżonej odporności). Szacuje się, że ponad 85% osób, które cierpią na tak zwany zespół jelita drażliwego, cierpi tak naprawdę na SIBO.

Mikroorganizmy, które w nadmiarze pojawiły się w jelicie cienkim, wykorzystując jeszcze nie strawione resztki pokarmowe, produkują metabolity między innymi w postaci wodoru i metanu. Wodór jest skorelowany z występowaniem biegunek, natomiast metan z zaparciami. Współistnienie tych gazów powoduje objawy mieszane. Archeony, organizmy produkujące metan, aby przeżyć wykorzystują wodór produkowany przez bakterie.

W chwili obecnej najbardziej rozpowszechnionym testem, pozwalającym zdiagnozować tę dolegliwość, jest wodorowy test oddechowy z laktulozą. Jak sama nazwa wskazuje, wykrywa on w wydychanym powietrzu jedynie wodór. Na Zachodzie, szczególnie w Stanach, temat jest bardziej znany, a sama choroba częściej rozpoznawana, a także znacznie skuteczniej leczona. W związku z tym narzędzia diagnostyczne są bardziej zaawansowane i szerzej dostępne – można tam spotkać testy do samodzielnego wykonania w domu, można też tam zrobić test nie tylko wodorowy, czyli badający stężenie wodoru w wydychanym powietrzu, ale także badający stężenie metanu. Taki test istotnie zbliża nas do poprawnej diagnozy. Teraz badanie na obecność jednocześnie metanu
i wodoru w wydychanym powietrzu możesz wykonać u nas.

Dlaczego warto zrobić test nie tylko wykrywający poziom wodoru, ale również metanu? Może się okazać, że pacjent, cierpiący na przerost jednocześnie archeonów i bakterii produkujących wodór, otrzyma ujemny wynik wodorowego testu oddechowego, ponieważ cały wodór zostanie zmetabolizowany przez archeony… a nadal cierpieć będzie na przerost, który w dodatku należy leczyć inaczej, niż przerost manifestujący się samym wodorem. Może to dotyczyć nawet prawie połowy chorych! Dlatego sprawdzenie obecności metanu w wydychanym powietrzu jest tak samo istotne, jak sprawdzenie obecności wodoru.

Teraz, dzięki QuinTron BreathTracker SC,możemy postawić diagnozę z użyciem najnowocześniejszych technologii. Na chwilę obecną jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, oferującym badanie tym najwyższej klasy sprzętem, z wykorzystaniem JEDNORAZOWYCH ZESTAWÓW do pobrania próbek wydychanego powietrza, a także według prawidłowego protokołu, przyjętego przez zachodnie ośrodki.

TEST - przebieg

Badanie SIBO oraz dynamiki pasażu jelitowego wykonujemy przy pomocy urządzenia QuinTron BreathTracker SC, który wykorzystuje technikę współczynnika korekcji CO2 w celu zminimalizowania błędu, spowodowanego przez niewłaściwe pobranie próbek. Test oddechowy przeprowadzany jest z użyciem laktulozy. Badanie trwa około trzech godzin, w cyklach pomiarowych co 20 minut. Test jest przeprowadzany po właściwym przygotowaniu, zgodnie z instrukcją.

URZĄDZENIE: QuinTron BreathTracker SC

Urządzenie to wykorzystuje technikę współczynnika korekcji CO2 w celu zminimalizowania błędu spowodowanego przez niewłaściwe pobranie próbek. Współczynnik korekcji CO2 jest oparty na koncepcji, że CO2 (dwutlenek węgla) jest obecny w powietrzu pęcherzykowym (płuca) w stałym stężeniu, a CO2 w powietrzu z otoczenia jest praktycznie zero (w rzeczywistości jest obecny w śladowym stężeniu). Dlatego jeśli próbka powietrza z płuc jest przypadkowo zanieczyszczona (zmieszana) z powietrzem w pomieszczeniu, stężenie CO2 w próbce zostanie zmniejszone, tak jak innych gazów ( np. H2). Wiedząc, do jakiego stopnia CO2 jest rozcieńczony, to możliwe jest zastosowanie korekcji do analizy np. H2do oszacowania prawdziwych wartości. Stężenia próbek H2 są mnożone przez współczynnik obliczony z:

WSPÓŁCZYNNIK=STĘŻENIE PĘCHERZYKOWEGO CO2/STĘŻENIE CO2 PRÓBKI

CO2 jest fizjologicznym regulatorem oddychania i układ oddechowy utrzymuje równowagę przy ciśnieniu parcjalnym CO2 w pęcherzykach płucnych (PaCO2) na stałym poziomie 40 mm Hg. Dlatego pomiar CO2 jest najwiarygodniejszym parametrem do „NORMALIZACJI” składu próbki oddechowej. To jedyny gaz w próbce, który ma znane, stałe stężenie i jego wartość jest stabilna.

Dzięki takim możliwościom wynik badania jest bardziej dokładny i bardziej wiarygodny.

Badanie można wykonać w naszej siedzibie po umówieniu terminu i złożeniu zamówienia.

Kontakt i adres sklepu

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Telefony kontaktowe:
+48 22 635 95 75;
+48 666 513 801;
+48 666 504 196;
Poradniki i badania
www.sklep.hashimoto.pl
Odbiór książek i badań,
w siedzibie ul. Nalewki 5
od poniedziałku do piątku
w godz. 13.00-15.00

Linki - audycja, artykuły
Gościmy

Odwiedza nas 123 gości oraz 0 użytkowników.