KPU - Ogólny opis choroby

Fragment z książki "Jak żyć z Hashimoto".

..."Co to jest HPU?

HPU jest skrótem od Hämopyrrollaktamurie. Inna nazwa to Kryptopyrrolurie (KPU).

HPU jest dziś jeszcze mało znanym, wrodzonym zaburzeniem przemiany materii (poryfiny).

Pirole tworzą w organizmie człowieka nierozpuszczalne związki z cynkiem i witaminą B6. Osoby dotknięte tą przypadłością wydalają z moczem wzmożoną ilość piroli. Doprowadza to do niedoboru cynku i 5-fosforanu pirydoksalu (witamina B6), którego nie jest w stanie zrównoważyć normalna dieta.

Witamina B6 jest konieczna miedzy innymi do produkcji witaminy B3, poprzez co może dojść do dodatkowego niedoboru witaminy B3. Także braki chromu, manganu i magnezu mogą być spowodowane niedostatkiem witaminy B6. Czasem obserwujemy wzmożoną koncentrację miedzi we krwi przy jednoczesnym obniżeniu poziomu histaminy i IgA. Wszystkie te objawy występują niekiedy dopiero w dorosłym wieku pod wpływem stresu. W normalnych warunkach choroba może przebiegać bezobjawowo lub z nielicznymi objawami i wybucha pod wpływem psychicznego lub fizycznego stresu. Schorzenie to często występuje rodzinnie.

Wielu dotkniętych HPU cierpi jednocześnie na nietolerancję glutenu, przy której nie można jeść żadnych produktów zawierających pszenicę. Często obserwuje się u nich niestabilność poziomu cukru we krwi z tendencją do hipoglikemii. Charakterystycznym objawem jest brak możliwości zapamiętania snów, występujący ze względu na niski poziom witaminy B6.

HPU może wywoływać podobne objawy jak choroba Hashimoto. Mogą mu towarzyszyć rożne nietypowe zjawiska autoimmunologiczne, jak na przykład występowanie antyciał tarczycy. Także objawy przypominające ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) mogą być spowodowane przez HPU. Aby móc zastosować sensowną terapię, ważnym jest rozróżnienie tych chorób. Choroba Hashimoto może także współwystępować z HPU, co ewentualnie wyjaśnia, dlaczego niektórzy chorzy mają więcej objawów niż inni. To przypuszczenie jednak musi zostać dopiero poparte dalszymi badaniami.

Kontakt i adres sklepu

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Telefony kontaktowe:
+48 22 635 95 75;
+48 666 513 801;
+48 666 504 196;
Poradniki i badania
www.sklep.hashimoto.pl
Odbiór książek i badań,
w siedzibie ul. Nalewki 5
od poniedziałku do piątku
w godz. 13.00-15.00

Linki - audycja, artykuły
Gościmy

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.